Miserend

Hétfő:            18:00

Szerda:          18:00

Csütörtök:    18:00

Péntek:          18:00

Szombat:       18:00

Vasárnap:       9:00, 19:30

AZ URNATEMETŐ NYITVATARTÁSA:

Hétfőtől - vasárnapig

8:00-tól 17:45-ig

Liturgikus naptár

2022. július 17. - 2022. július 24.

Legfrissebb híreink




Történet, leírás

A templom leírása 

A Szent György templom Sopron egyik legrejtettebb temploma a Szent György utcában, a mai utcavonaltól kissé beljebb, kétemeletes házak között található. Mivel homlokzati tornya nincs, az utca vonala pedig ívesen fordul, a városban először járó szinte csak a templomhoz érve fedezheti fel az épületet.

A templom története:

A középkori történet szerint Schmuckenpfennig János soproni polgár gyilkosságba keveredett. A súlyos bűne miatt vezeklésül Rómába kellett volna zarándokolnia, azonban IX. Bonifác pápa engedélyt adott arra, hogy a büntetést adományként rója le. Schmuckenpfennig János ezért telket adományozott templomépítés céljára.

A templom építése 1393-ban kezdődött meg. Az építkezést a Sopronban működő Szent Györgyről elnevezett Nagy Testvérület tagjai is támogatták. A társaság a város patríciusait és papjait fogta egybe, akik jelentős vagyonnal rendelkeztek. A templom öt év alatt felépült.

A templom Szent György utcai homlokzatát a fal síkjából előreugró nyolcszögletű torony díszítette. A torony két oldalán egy-egy csúcsíves kapu nyílott a gótikus egyhajós csarnoktemplomba, amelynek a leírások szerint nyolc oltára volt.

A 16. században az evangélikusoké lett a templom. Ebből az időből való a templom jelenlegi orgonája, melyet Johannes Woeckerl passaui orgonaépítő épített 1633-ban, és amely a világ 8. legrégibb templomi orgonája! 

1674-ben a Katolikus megújulás idején Kollonich Lipót győri püspök visszaszerezte, és a jezsuitáknak adta a templomot, akik azt barokk stílusban megújították, majd 1694-ben újraszentelték.

1714-re elkészült a Szent György utcai homlokzat, mely a jezsuiták római főtemplomának, az Il Gesú-nak a hatását erőteljesen tükrözi. A templomhajó keleti végén, a szentély fölött 1720-ra készült el a barokk hagymasisakos torony.

A jezsuita rend feloszlatása után 1773-ban a templomot a Társaskáptalan kapta meg. A templom tornya 1869-ben ledőlt. Az új, neoreneszánsz stílusú tornyot Spach Ferdinánd tervezte, amely 1882-re épült meg.

A templomnak három harangja van, mindhárom a híres Seltenhofer harangöntőműhely alkotása. A Szent Teréz-harang 800 kg-os, a Szent Imre tiszteletére szentelt harang 200 kg-os, a 80 kg-os lélekharang pedig Seltenhofer Frigyesnek a városban található legrégebbi harangja, 1839-ben készült.

Homlokzat:

Az utcától három lépcsővel elválasztva nyílnak a kapuk a fal elé ugró, nyíláskeretező oszloppárokkal, fölöttük tagolt párkánnyal. A kapuzatok fölött gótikus domborműveket láthatunk, amelyek a templom építésével azonos időben, 1398 körül készültek: a jobb oldali Szent György harca a sárkánnyal-dombormű, a bal oldali Szent Margit életéből vett két jelenetet ábrázol. A két bejárat között nyíló köríves zárású, felül kagylódíszes fülkében található a Megváltó Krisztus szobra. A következő szinten elhelyezett két szoborfülkében balról Szűz Mária, jobbról Szent József alakja látható. A szobrok 1716-ban készültek. 

A gótikus templom eredeti oromvonalát az 1961-es helyreállítás alkalmával megjelölték a homlokzaton. A két párkánnyal tagolt homlokzatot timpanon zárja le

A templombelső leírása

A szentély:

A kétszakaszos szentély a nyolcszög öt oldalával zárul. A boltozat zárókövei aranyozott barokkmintásak, a boltozatokon gazdag stukkódíszítés látható. A szentély déli falában gótikus ülőfülkét láthatunk az 1427 körüli évekből. Ülőpadja alatt megújított négykaréjos kő-vakrács található. 

Főoltár:

Az 1706-ban készült eredeti főoltár megsemmisült. A mai főoltárt 1713-ban Esterházy Mihály készíttette, mely oszlopokkal, párkányokkal tagolt mozgalmas barokk építmény. Az oltárkép: Szent György vértanút ábrázolja, a hagyomány Martino Altomonte műveként tart számon 1761-ből. Az oltárkép mellett kétoldalt Loyolai Szent Ignác és Xavéri Szent Ferenc szobra látható. Az oltárépítmény középütt felmagasodik: a két lizéna és az ívesen hajló orompárkány tartja a felhők és dicsfény övezte, Krisztus-monogramot. A főoltárt 1765-ben Primes György adományából megújították. Ekkor készültek az oltáron látható rokokó faragások, és a tabernákulum az adoráló angyalokkal.

A stallumok:

A szentély két oldalán egy-egy négy osztású stallum látható 1780-ból, aranyozott, rokokó-copf stílusú dísszekkel. A támláknak mezőiben allegórikus ábrázolások láthatók.

Szószék:

A szószék 1693-ban készült, 1765-ben megújították. Ötoldalú kosarán kagylós aranyozott fülkében a négy evangélista és Krisztus szobra látható. Hangvetője öt szabadon álló dúsan faragott volutából áll, rajta aranyozott sugarak közt Krisztusmonogram található, a hangvető mennyezetén pedig a Szentlélek galamb alakban.

A kápolnasor:

A főhajó két oldalán 4-4 kápolna található. A stukkódísz az egymással átellenes kápolnákban egyezik. Az oldalkarzatok mellvédjén minden kápolna felett az adományozók címere látható.

Keresztelőkápolna:

A kápolna keleti falán található a stukkóportál 1695-ből való. A freskó a mennyezeten Szent Gellértet ábrázolja, amint a magyarokat kereszteli, melyet Wosinski Kázmér festett 1950-ben. A nyugati falon kődombormű található 1780-ból, ami a Szentháromságot ábrázolja. A Keresztelő kút a XVIII. század első feléből származik. Alsó, medence része kőből, felső része fából készült, amin faragott Krisztus megkeresztelése ábrázolás látható. A kápolna falába lett beépítve egy középkori freskótöredék és egy szentelési kő.

Jótanács Anyja kápolna:

Az Oltárképet Stephan Dorffmeister festette 1781-ben, ami a Jótanács Anyja genazzanoi kegyképének másolata. A freskó a mennyezeten Szűz Mária mennybevitelét ábrázolja, melyet Wosinski Kázmér festett 1950-ben. A nyugati falon stukkókeretben Szent József képe látható, melyet Stornó Ferenc festett 1879-ben.

Háromkirályok kápolna:

Az oltárkép a Háromkirályok hódolatát ábrázolja. Az oltáron Szent Tamás és szent András 18. századi szobrai állnak. Az oltárkép fölött Szent József, mint az Egyház őre stukkókép Szakál Ernőtől van 1950-ből. A mennyezeten a középső stukkókeretben a freskó a Menekülés Egyiptomba jelenetet ábrázolja, melyet  Wosinski Kázmér festett 1954-ben. A nyugati falon Szent Ignác megdicsőülését ábrázoló festmény látható a 18. századból.

Nepomuki Szent János kápolna:

Az oltárkép Nepomuki Szent János megdicsőülését ábrázolja, melyet 1760-ban Primes György városplébános festetett. Az oltáron található Szent István király és Szent Lipót őrgróf szobra a 18. századból. A mennyezeten stukkókeretben középen Wosinski Kázmér képe, Szent Antal a halaknak prédikál látható, amely 1952-ben készült. A nyugati falon id. Stornó Ferenc munkája látható, amely Szent Péter szabadulását a börtönből ábrázolja.

Borgia Szent Ferenc kápolna:

Az oltárkép Borgia Szent Ferenc elragadtatását ábrázolja, melyet Schaller István festett 1764-ben. Az oltáron található Gonzaga Szent Alajos és Kosztka Szent Szaniszló szobra a 18. századból. A mennyezet falképe a Kassai vértanúkat ábrázolja, melyet Wosinski Kázmér festett 1956-ban.

Antiochiai Szent Margit kápolna:

Az oltárkép Szent Margit küzdelmét a sárkánnyal ábrázolja, melyet Schaller István festett 1764-ben. Az oltáron található Szent Margit és Szent Erzsébet aranyozott szobrai a 18. századból. A mennyezet falképe Szent Quirinus püspököt ábrázolja, amint Sopron határában prédikál. A képet Wosinski Kázmér festette 1952-ben.

Szent Kereszt kápolna:

Az oltáron a Szent Kereszt látható Mária és az evangélista Szent János szobraival, melyek Széchenyi Ignác megrendelésére készültek 1766-ban, a mennyezet falképe X. Szent Piusz szentmiséjét mutatja be, amit Wosinski Kázmér festett 1956-ban.

Utolsó Ítélet kápolna:

Az oltár klasszicizáló díszítésű, ion oszlopokkal és urnákkal díszítve. Stílusa elüt a többi kápolna barokk jellegétől. Az oltárkép a szenvedő lelkeket ábrázolja a purgatóriumban. A képet Maurer Ferdinánd festette 1830 körül. Az oltár feletti ovális képben, egy angyal látható, amint egy lelket visz magával a Mennybe.

Előcsarnok:

Az északi oldalon található a Xavéri Szent Ferenc kápolna. Az oltár 1763-ban készült. Oltárképe Szent Ferenc halálát jeleníti meg. Az oltárkép két oldalán angyal szobrok, felettük aranyozott sugarak és angyalfejek közt Krisztusmonogram látható.  

Az orgona:

Hazánk legöregebb orgonája Sopronban, a Szent György templomban található. A Gondviselésnek köszönhetően az orgona túlélte a történelem viharait: a nagy soproni tűzvészt (1676), amelyben a harangok megolvadtak, és a második világháborús bombázást is, ami a templom egy részét is romba döntötte (1944. december 6.)

Az orgonát Johannes Woeckerl bécsi mester építette 1633-ban.  Kultúrtörténeti érdekesség, hogy a templom akkor az evangélikusoké volt. Az orgonaszekrény színe eredetileg fekete-arany volt. 1674-ben a jezsuiták kapták meg a templomot. Ekkor kerülhetett a hangszer homlokzatára az IHS monogram mellett az Esterházy család koronája is. A legutóbbi restaurálás során ezt, az 1753-ban készült márványfestést állították helyre.

Az első világháború során és az azt követő javítás idején nagy kár érte az orgonát. A háború folyamán be kellett szolgáltatni a homlokzat ónsípjait, amiből töltényeket készítettek. A huszadik század húszas éveiben a neves pécsi Angster orgonagyár „tűzrevalónak” minősítette, az akkorra már állagában bizonyára erősen megromlott hangszert. Ekkor a szegénység sietett az orgona segítségére, emiatt elmaradt a tervezett új, nagy orgona megépítése.

Az orgona legutóbbi restaurálása 2003-2008 között zajlott, ami kiterjedt a szekrény és a belső szerkezet teljes helyreállítására. Az orgonaszekrény külső megjelenése az 1753-as állapotokat, míg a játszóberendezés és a belső szerkezet az eredeti állapotokat tükrözi.

Harangok:

A gótikus dómtemplom 19. század végén épült tornyában négy harang befogadására alkalmas harangállvány van, azonban a második világháború óta csak három harang lakozik benne.


Nagyharang (Szent Teréz-harang): anyaga bronz, átmérője 114 cm.

A harangpaláston Szent Teréz félalakos domborműve látható, alatta a palást egyharmad magasságában egy sorban írva: JEGYESEM, VONJ MAGADHOZ EGÉSZ SEREG PICI LELKET!
A pártázaton: ÖNTÖTTÉK: SELTENHOFER FRIGYES FIAI HARANGÖNTŐGYÁRÁBAN. SOPRON. 1928. 5411. SZ.


Középső harang (Szent Imre-harang): átmérője 74,2 cm, tárcsás koronával.

A harangpaláston Szent Imre herceg egészalakos alakja található, alatta a következő felirat olvasható: SZENT IMRE HERCEG, MAGYARORSZÁG ÉKE, VÉDJED FIAINKAT!

A pártázaton lévő felirat szerint: ÖNTÖTTÉK: SELTENHOFER FRIGYES FIAI HARANGÖNTŐ-GYÁRÁBAN, SOPRON. 1928.


Lélekharang (Szent György-harang): átmérője 50,0 cm, füles koronás felfüggesztéssel. Ez a harang a soproni templomok legidősebb harangja.

A harangkorona mind a hat füle megvan, egyszerű, figurális kialakítás nélküli.

A harangváll alatti díszléc felirata körkörösen egy sorban:
MICH GOSS FRIDRICH SELTENHOFER IN OEDENBURG + 1839 +
A paláston Sárkányölő Szent György lovas domborműve található A pártázaton nincs semmilyen felirat. A harang pereme több helyen is csorbult.

Képek

De mindazt, amit kértek, hálaadással párosult imádsággal és könyörgéssel terjesszétek Isten elé. Akkor Isten békéje, amely minden értelmet meghalad, megőrzi szíveteket és elméteket Krisztus Jézusban. 

Fontos Linkek