Keresztelő Szent János Templom

Miserend Történet, leírás Képek

Miserend

április 25.         18:00

május 7.           18:00

augusztus 29.  18:00

Legfrissebb híreink



Draskovits György emlékmise

Draskovits György emlékmise

Keresztelő Szent János Templom

A Keresztelő Szent János templomban, 2021. április 25-én, ünnepélyesen emlékeztünk meg Draskovits György temetésének 370. évfordulójáról.


Történet, leírás

A Jeruzsálemi Szent János Lovagrend – vagy ahogyan ma jobban ismerjük: a Máltai Lovagrend – a XIII. században telepedett le Sopronban. Tevékenységük a város fejlődésére rendkívül jelentős volt: vállalták a nyugati határ védelmét, vámot szedtek, hiteles helyként működtek, azaz okleveleket állítottak ki, ispotályt építettek – a későbbi városi kórház elődjét -, rendházuk mellett pedig templomot emeltek Keresztelő Szent János tiszteletére.
Hazánk más területein a Rend által épített templomok sorra elpusztultak. Magyarországon a soproni Bécsi úti Szent János templom az egyetlen, amely megalapítása óta folyamatosan működik, és átvészelte a történelem viharait.


1217-ben, az ötödik keresztes hadjárat alkalmából II. Endre királyt johannita lovagok kísérték a Szentföldre. Az idegen származású lovagok visszafelé jövet Sopronba is eljutottak és a kedvező feltételek miatt letelepedtek. Végleges letelepedésük időpontja: 1250. július 15. Működésük a városban 100 évig tartott (1247-1347). Az eredetileg szabadon álló, most a szomszédos házakhoz kapcsolódó templom, a Bécsi utcában található. Bizonyára a XIII. században építették. A lovagok távozása után elhanyagolt állapotba került. A XV. sz. közepén a város polgársága adományaiból nagyobb átalakítás kezdődött, amely előbb a templom külső falait hozta rendbe -, az egyik támpilléren az 1484-es évszám olvasható. A szép hálóboltozat 1519-ben készült.
1521-ben kifestették a templomot. 1522-ben az ablakok kőrácsai készültek el. 1529-ben pedig új harangot kapott a torony.
1636-1674-ig a jezsuiták templomaként működött a templom és a rendház, mindkettőt gróf trakostyáni Draskovits György, győri püspök, a johanniták kommendátora adta át a rendnek. A püspök templomhoz való ragaszkodását az is kifejezi, hogy ide temetkezett 1650 novemberében. Ezt az eseményt emléktábla örökítette meg, amely a sekrestye oldalfalán található. Drakovits György szobra, amely egykor a templom szentélyében állt, ma a Soproni Múzeum kőtárában, a Tábornok házban található.


Miután 1674-ben a belvárosi Szent György templom a jezsuiták birtokába került, a külvárosban lévő templom veszített jelentőségéből.
Amikor 1773-ban feloszlatták a jezsuita rendet, a templomot elárverezték. 1779-ben báró Meskó Jakab vette meg, aki 1782-ben a Szent Györgyről nevezett Soproni Társaskáptalannak ajándékozta. Egészen 1950-ig a Társaskáptalan karkáplánjai tartottak benne istentiszteleteket. Az államosítás után a Szent Mihály Városplébánia irányítása alá került. Mindez a mai napig így van.


Az utolsó gyökeres restaurálás 1886-1890 között folyt ifjabb Storno Ferenc (1851-1931) tervei alapján. Lebontották a torony hagymasisakját, helyette hegyes magas sisakot építettek. Az egész berendezést neogótikusra cserélték. A Jézus megkeresztelését ábrázoló barokk stílusú főoltárkép a Szent Mihály templomba került. A templombelső legfőbb dísze: hálóboltozata. A bordák közeit 1890-ben ifj. Storno Ferenc: Krisztus családfája (Jesse fája) mintájára festette ki. Az orgonakarzaton az 1519. évi építési felírat látható, megújítva. A faloszlopok alsó vége látható pajzsokra ifj. Storno Ferenc a templom jótevőinek nevét és címerét festette fel. A szentélyben elhelyezkedő szárnyasoltár ugyancsak ifj. Storno Ferenc műve, Keresztelő Szent János életének és vértanúságának eseményeit ábrázolja. A felújított templomot Zalka János győri püspök szentelte fel 1890. május 8-án.
A templom tornyában két harang lakik: A Lisieux-i Szent Teréz nagyharang és a Szent József kisharang. Mindkettőt Seltenhofer Frigyes és fiai Sopronban öntötték 1928-ban.


A templomépületet az egykori rendház helyén álló épülettel a kórusból induló folyosó köti össze, melyet az államosítás után lefalaztak. Utoljára, 1987-ben történt külső felújítás.


Évente kétszer, Keresztelő Szent János születése, ill. vértanúsága ünnepén tartunk itt szentmisét.

Kutatások a bécsi utcai Keresztelő Szent János kápolnában

Idén (2015) ünnepli újraszentelésének 125. évfordulóját a johanniták egykori kápolnája. A 19. század végi, 1890-ben befejeződött, Storno Ferenc által végzett neogótikus megújítás óta eltelt idő sajnos nem múlt el nyom nélkül az épületen. Ezért Horváth Imre városplébános kisebb felújításokat végeztetett a templomban. A munkák során került vissza II. Draskovich György győri püspök szobra, mely 1651-ben készült a síremlékéhez. Velledits Lajos restaurátor az övpárkány alatti Storno-féle dekoratív kifestést restaurálta, valamint feltárt két angyalfigurát az oltár két oldala melletti oldalfalon. Ezek a festmények 1700 körül keletkezhettek, és az egykori barokk oltárépítményt keretezték két oldalról. Dávid Ferenc és Dr. Kelemen István kutatásai alapján ma már sokkal több ismeretünk van a templom 17-18. századi berendezéséről. Jezsuita szenteket ábrázoló ovális képek, az egykori szószék, a barokk főoltár képe, a padok, a barokk padozat hollétét sikerült meghatározni a kutatások során. A karzat alatti padozat cseréje kisebb régészeti kutatásra is lehetőséget nyújtott. Gabrieli Gabriella és Zambo Júlia régészek a templom 5 korábbi padlórétegét tárták fel, melyek közül a legalsót a 13. század közepivel azonosították. Ez megegyezik a templom építésének idejével. A karzat alatt több temetkezés nyoma is napvilágra került, de a sírokat nem bolygatták, hiszen most nem a teljes feltárás volt a cél. Dávid Ferenc kutatásai során sikerült azonosítani Draskovich György nyughelyét, mely a templom közepén foglal helyet az oltár előtt. A padok elhúzása után kő fedlap vált láthatóvá. Ez alatt több lépcső helyezkedik el, melyek egy sírboltba vezetnek. Itt található, igaz kissé sérülten a püspök koporsója, benne maradványaival. A csontvázat Kristóf Lilla antropológus vizsgálja jelenleg, a munka befejeztével a maradványok visszakerülnek eredeti helyükre, majd a sírboltot visszazárják. Kiegészítő munkaként, – mert a kápolnában több mint egy méteres szintemelkedés történt a középkor óta – Nemes Andrásnak sikerült a karzat eredeti szintjét, az alsó, a csigalépcsőhöz vezető ajtó elhelyezkedését tisztázni. A célzott, nem mindenre kiterjedő vizsgálatok már így is sok eredménnyel szolgáltak a templom történetének jobb megismeréséhez.

Nemes András művészettörténész

Képek

De mindazt, amit kértek, hálaadással párosult imádsággal és könyörgéssel terjesszétek Isten elé. Akkor Isten békéje, amely minden értelmet meghalad, megőrzi szíveteket és elméteket Krisztus Jézusban. 

Fontos Linkek