A Városplébánia mellett m?köd? Szent Mihály Alapítvány célja a rászorultak segítése.
E jótékonyság keretében az Alapítvány a karácsonyi ünnepek el?tt szegény családokat ajándékoz meg, februárban hajléktalan és rászorultak részére ebédet és élelmiszer-csomagot biztosít. Az alapítvány számláján lév? összegb?l finanszírozta – részben – a Szt. Mihály-templom ablakainak felújítását és helyreállítását.

Az Alapítvány munkáját a Kuratórium irányítja és ellen?rzi.
Megnevezése: Szent Mihály Alapítvány
Adószáma:  18510023-2-08
Bank: K&H Bank Zrt. Sopron,   számlasz.: 10200294-33411512-00000000

A hívek és támogatók személyi adójának 1 %-át szívesen és köszönettel fogadjuk.

Az Alapítvány nevében:

Krisch Imre elnök

St. Michaelis-Stiftung
Die im Rahmen der Stadtpfarre tätige Stiftung setzte sich zur Ziel, die Bedürftigen zu unterstützen. Die Stiftung beschenkt die armen Familien vor  Weihnachten, im Februar werden die Obdachlosen von uns zu einem Mittagessen eingeladen, wo sie auch mit Lebensmittel versehen werden. Die aufs Konto der Stiftung eingezahlten Geldspenden und von der Einkommenssteuer absetzbaren Einzahlungen dienen u. A. zur Finanzierung, der Rekonstruktion der Kirchenfenster.

Die Tätigkeit der Stiftung wird von dem Kuratorium überwacht und kontrolliert.
Bezeichnung: Szt. Mihály-AlapítványSteuerzahl: 18510023-2-08
Bank: K&H Bank Zrt. Sopron,  Konto Nr.: 10200294-33411512-00000000
Für Ihre Spenden und Einzahlungen bedanken wir uns, vergelt’s Gott!
Im Namen der Stiftung:
Der Vorsitzende

Krisch Imre

The Saint Michael Foundation
Operating together with the City Parish, The Saint Michael Foundation strives to help the needy.  As part of its charitable mission, the Foundation provides gifts to poor and disadvantaged families during the Christmas season; in the month of February, it assists the poor and homeless by giving out lunches and food packages.  The renovation and restoration of the windows at Saint Michael’s Church is also partially financed by donations and funds the Foundation receives.
The Board of Trustees oversees and monitors the Foundation’s work.
Name/Title: The St. Michael Foundation
Tax Number: 18510023-2-08
Bank: K&H Bank Zrt. Sopron,  Konto Nr. 10200294-33411512-00000000
We welcome and thank 1% personal tax donations from our parishioners and supporters.
On behalf of the Foundation:

Krisch Imre, President